Verilerin Grafikle Gösterilmesi – Konu Anlatımlı Ders Notu – PDF

Bu yazımızda sizlere 9.sınıf matematik Verilerin Grafikle Gösterilmesi konusunu konu anlatımlı ders notları şeklinde; pdf, resim, video anlatım, çıkmış sorular eşliğinde en güncel ve çok kapsamlı bir şekilde anlattık. Konu anlatım videosu ve pdf yazının sonundadır.

0
1626

Verilerin Grafikle Gösterilmesi – Konu Anlatımlı Ders Notu – PDF

Veri Nedir?

Bir sonuç çıkartmak ya da çözüme ulaşabilmek için gözlem, deney, araştırma gibi yöntemlerle elde edilen her bilgiye veri adı verilir.

Sütun Grafik Nedir?

Veri gruplarını karşılaştırmak için dik koordinat sisteminde yatay ya da düşey olacak şekilde sütun ya da çubuk kullanılarak çizilen grafik türleridir.

Daire Grafik Nedir?

Verilerin bütüne olan oranını daire dilimleri şeklinde gösteren grafik türüdür. Veriler daire grafiğine merkez açıyla orantılı olarak yerleştirilir.

Bu yazımızda sizlere 9.sınıf matematik Verilerin Grafikle Gösterilmesi konusunu konu anlatımlı ders notları şeklinde; pdf, resim, video anlatım, çıkmış sorular eşliğinde en güncel ve çok kapsamlı bir şekilde anlattık. Konu anlatım videosu ve pdf yazının sonundadır.

Allah muvaffakiyetler versin…

Çizgi Grafik Nedir?

Sürekli verilerin yatay ve düşey eksendeki değerleri işaretlenerek bulunan noktaların düz çizgilerle birleştirilmesi sonucunda elde edilen grafik türüdür.

NOT: Sizlere daha iyi ve güncel ders notu sunabilmek için kendimizi sürekli yeniliyoruz. Sizlerde son eklenen güncel ders notları ve eğitim haberlerinden anında haberdar olmak istiyorsanız sitemize Üye Olarak bildirimlerden anında haberdar olabilirsiniz.
ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYIN

 

GRAFİK YORUMLAMA…

Verilerin veya karşılaştırılması yapılacak değişkenlerin çizgi, tablo, nokta veya şekillerle ifade edilmesine “ grafik ” adı verilir. Grafik türleri olarak; sütun, çizgi, daire, histogram, serpilme ve kutu grafiklerini işleyeceğiz.

1 ) Sütun Grafiği : Belirli bir zaman aralığında bazı veri grup- larının gelişimini veya veri gruplarını karşılaştırmak amacıyla kullanılan grafik türüdür. Eldeki veriler sütunlar veya çubuklar ile gösterilir. Sütun grafiği yatay veya düşey eksende de çubuklar ile gösterilebilinir.

Örnek : Alttaki tabloda bazı öğrencilerin bir dersten aldıkları notlar verilmiştir. Tabloya uygun bir sütun grafiği oluşturunuz.

Soru : Alttaki grafik bir sınıftaki öğrencilerin fizik dersinden aldıkları notu göstermektedir. Grafiğe göre ;

A ) Sınıf mevcudu 7 kaçtır ?

B ) 7 notunu alanlar sınıfın yüzde kaçını oluşturur ?

C ) Geçer not 5 ise sınıfın yüzde kaçı kalmıştır ?

Soru : Altta bir şirketin 2015 ve 2016 yıllarındaki bazı aylardaki satış miktarlarının karşılaştırılmasını gösteren bir grafik verilmiştir. Grafiğe göre ;

A ) Satış rakamları arasındaki farkın en çok olduğu ay hangisi- dir ?

B ) Yıl bazında toplam satış miktarlarını bularak, hangi yıl diğerinden adet olarak kaç bin adet fazla satış yapılmıştır?

C ) Yıl bazında ortalama satışları bulunuz.

Histogram Grafiği

Gruplandırılmış bir veri topluluğunda, her bir gruptaki veri sayılarının bitişik dikdörtgen şeklinde sütunlar halinde gösterimidir. Histogram genelde sürekli verilerin gösteriminde kullanılır. Özellikle veri sayılarının çok olduğu durumlarda tercih edilir. Her aralık eşit olarak bölünerek gösterilir. Her bir veri için ayrı değil, belirli aralıktaki toplam veri sayısı ile ilgili yorum yapılmasını sağlar.

 


Histogram grafiği oluşturulurken aşağıdaki adımlar izlenir.
1. Veriler küçükten büyüğe doğru sıralanır.
2. Açıklık değeri bulunur.
3. İstenilen grup sayısı belirlenir. (Grup sayısı araştırma yapan kişiye göre değişir.)
4. Grup genişliği hesaplanır. Grup genişliği Açıklık / Grup Sayısı değerinden büyük olan en küçük tam sayıdır.

 


Veri Türleri

1. Kesikli Veri: Belirli bir aralıktaki her gerçek sayı değerini alamayan veri türüdür. Örneğin bir mağazada satılan ceket sayısı 12,5 olamaz, tam sayı olmak zorundadır. Bir derginin aylık satış sayıları, günlere göre okul kantininden alış-veriş yapan öğrencinin sayıları birer kesikli veridir.

2. Sürekli Veri: Belirli bir aralıktaki her gerçek sayı değerini alabilen veri türüdür. Bir şehrin aylara göre sıcaklık değişimi, bir bitkinin boyunun yıllara göre değişimi, bir ailenin aylara göre tükettiği elektrik miktarı birer sürekli veridir.


Çizgi Grafiği

Sürekli verilerin yatay ve düşey eksendeki değerleri işaretlenerek bulunan noktaların düz çizgilerle birleştirilmesi sonucunda elde edilen grafik türüdür.

Sütun Grafiği

Veri gruplarını karşılaştırmak için koordinat sisteminde yatay ya da düşey olacak şekilde sütun ya da çubuk kullanılarak çizilen grafik türüdür. Sütun grafiği kesikli veriler için kullanılır.


Daire Grafiği

Verilerin bütüne olan oranını daire dilimleriyle gösteren grafik türüdür. Bütünün parçalarıyla ilgili yorum yapılmasını sağlayan en güçlü yöntemdir.


 

Verilerin Grafikle Gösterilmesi ile ilgili Pdf:

 verilerin grafikle gösterilmesi 

– indirmek için üstteki yazıya tıkla

Verilerin Grafikle Gösterilmesi ile ilgili Video Anlatım;


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.