Umut Dağıtın İnsanlığa

2
430

Umut Dağıtın İnsanlığa

Yaşama sevincini içinde barındıran insanlar, umut dağıtın her yere.

Peygamber Efendimiz s.a.v tebliğ vazifesini yerine getirirken sadece cehennemden bahsetseydi, insanların Efendimiz s.a.v’in yolundan gitmeleri beklenemezdi. Bu böyledir. Cehalet dönemini yaşayan insanlara siz bu kirlilikten, bu çukurdan kurtulamazsınız deseydi yine kimse efendimizin sözüne itibar etmezdi.

Lakin peygamber efendimiz s.a.v insanlara öyle bir müjde ile gelmiştir ki günah çukurunda olan her insanın kurtulacağını vaad eden aşağıların aşağısında olanın eşrefi mahlukat derecesine erişebildiğini müjdelemektedir. Ve insanlar bu umutla bu dini kabul ediyor ve yanlışlarından dönüyorlardı.

Evet, bu yönde düşüncelerimizi ve metodumuzu yenilemek ve güncellemek mecburiyetindeyiz. Umutla, heyecanla, aksiyonla ve yıkarak değil yaparak asıl vermek istediğimizi vermeliyiz. Bu yazı aslında bir tepki mahiyetinde içimizi karartanlara karşı, içimize umutsuzluk ekenlere, bizi küçümseyenlere karşı bir ayaklanma mahiyetinde, Ne derseniz deyin, kötü düşünceler eken kötü fikirler alır. Umut eken heyecan ve aksiyon meyvesini toplar.

Nedir yani eğitim? Bir öğrenciye siz akılsızsınız diyerek ne öğretebilirsiniz ki, Bu mudur öğretmenlik, hocalık, profluk samimiyetimle söylüyorum ki bunu yapanlar istedikleri ünvanı alsınlar bu ünvanlar onların iyi bir eğitimci ve iyi bir öğretmen olmadıklarını göstermektedir. İçi boş bir profluk ancak haksızlıkla elde edilmiş olabilir. Eğitim öğretim faaliyetinden önce Bu küçümseme ve içimizi karartma şebekelerine karşı dimdik ve umut dolu durmak bizim birinci vazifemiz olacaktır. Bunun neticesinde bahar gelecek yeni fikirler, yeni düşünceler filizlenecektir. Bu tür sindirme ve küçümseme içerisinde olanlar bilsinler ki umut veren ve nefret değil sevgi dağıtan bir nesil geliyor Allah’ın izniyle.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.