Corona Virüs Eğitimi Alt Üst Etti!

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı

0
309

Corona Virüs Eğitimi Alt Üst Etti!

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Ocak 2020 2019-nCoV HASTALIĞI SAĞLIK ÇALIŞANLARI REHBERİ
(Bilim Kurulu Çalışması)’nda corona virüsler şöyle tanımlanmaktadır;

Coronaviruslar tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsleridir. Pozitif polariteli
oldukları için RNA’ya bağımlı RNA polimeraz enzimi içermezler, ancak genomlarında bu enzimi
kodlarlar. Yüzeylerinde çubuksu uzantıları vardır. Bu çıkıntıların Latince’deki “corona”, yani “taç”  anlamından yola çıkılarak bu virüslere Coronavirus (taçlı virüs) ismi verilmiştir.Coronaviruslar, Coronaviridae ailesi içinde yer alırlar. Zarflı ve tek sarmallı RNA virüsleridir, başlıca
dört türde sınıflandırılırlar: Alfa-, Beta-, Gama- ve Delta Coronaviruslar. İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedirler.

Yayılım Haritası Şekil;

 

Müslimport adlı sitenin haberine göre en son bilgiler şu şekildedir;

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 200’ü geçerken vaka sayısı 95 bini aştı.

Türkiye’de ise bugüne kadar herhangi bir koronavirüs vakası ya da bundan dolayı bir ölüm gerçekleşmedi.

4 Mart itibariyle Çin’deki koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 3 bin 13 olarak açıklanırken, 1 gün içerisinde 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bosna Hersek’te İlk Koronavirüs Vakası Bildirildi

Bosna Hersek Sağlık Bakanlığı, ülkede bir kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Vakaya Sırp Cumhuriyeti’nde rastlandığı bildirildi.

Ruhani: Koronavirüs, Neredeyse İran’ın Bütün Eyaletlerine Yayıldı

Çin’den sonra koronavirüs nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı İran’da, salgının tüm ülkeye yayıldığı belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin tüm eyaletlerinin koronavirüs salgınından etkilendiğini açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, “Bu hastalık, yaygın bir hastalık. Neredeyse bütün vilayetlerimize yayıldı ve bir anlamda küresel bir hastalık haline geldi” dedi.

Tedbir ve işbirliği çağrısı yapan Ruhani, “Uzman sağlık kadrolarımızın desteği ve halkımızın irade ve iş birliğiyle mümkün olan en kısa sürede en az kayıpla bu krizi aşacağımıza söz veriyorum” ifadelerini kullandı. 

İran’da, Koronavirüs Nedeniyle 54 Binden Fazla Tutuklu Ve Hükümlü Geçici Olarak Serbest Bırakıldı.

Karar, kalabalık cezaevlerinde virüsün yayılmaması amacıyla alındı. Serbest bırakılanların hepsinin test sonuçlarının negatif çıktığı açıklandı.

Irak’ta İlk Ölüm, İranlı Üst Düzey Yetkililer Enfekte Oldu

Irak’ta yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk kez bir kişi hayatını kaybetti.

İran’da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri koronavirüse yakalandı. Ayrıca İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani’nin de koronavirüse yakalandığı açıklandı.

İran’da Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 92’ye Yükseldi

İran Meclis Başkan Yardımcısı, 23 Milletvekilinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğini duyurdu. Ayrıca ülkede Covid-19 salgınında ölenlerin sayısı 92’ye, vaka sayısı ise 2 bin 922’ye yükseldi. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, silahlı kuvvetlere, Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlık bakanlığına yardımcı olma emri verdi.

UNESCO: 290 Milyondan Fazla Öğrencinin Eğitimi Aksadı

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.

Kaynak: http://www.muslimport.com/haberdetay/koronaviruste-son-durum-butun-ulkelere-yayilabilir/897

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.